Semazen Ekibi,Semazen Kıyafetleri

                              

Burak organizasyon olarak sizlerin en önemli gününüzü profesyonel ekibimiz ile en akılda kalıcı bir şekilde profesyonelce icraa ediyoruz.Düğünlerinizi,nişanınızı ve en özel günlerinizi islami düğün lerinizi semazenlerimiz ile taçlandırmaktayız.

Genellikle müşterilerimiz ve ziyaretçileriniz şunları çok merak etmektedirler semazen nedir?semazenler kaç kişiden oluşmaktadır? semazen kıyafetlerinin anlamları nedir? ve bizler aklınıza takılan bu sorularınız cevap vereceğiz.

Öncelikle mevlevilik kelime alamına baktığımızda işitmek anlamındadır ve Mevlana Celaleddin Rumi tarafından kurulmuştur. Mevlana dönemine baktığımızda belirli bir nizama bağlı kalmaksızın dini ve tasavvufi çoşku içerisinde yapılan bir ayindir ve günümüze kadar bizlere kadar ulaşmıştır mevlevilik.

Bizlerin programlarında semazen kaç kişiden oluşmaktadır b,zler semazen sayısını sahnenin durumuna platformun büyüklüğüne göre ayarlamaktayız genellikle en az 2 kişi olmasını tavsiye etmekteyiz.

Semazenlerin kıyafetleri ne anlama gelmektedir?

Semazenlerimizin üzerindeki kıyafete tennure denilmektedir kefeni simgeler ancak sema ölümü değil yaşamı sizlere hatırlatmalı.

Semazenlerimizin üzerindeki siyah hırka ise mezarı temsil etmektedir hırkayı çıkartmaları ölümden çıkıp yaşamı temsil etmektedir.

Semazenin başındaki kavuğun ismi sikkedir ve sikkenin manası mezar taşını temsil etmektedir.

Belindeki siyah kuşak evrendeki herşeye tek bakarız hayata çift bakarsak hayata ters bakarız.

ayaklarda ise namzalarda kullandığımız ismine ise mesh denilmektedir.